08 Nisan 2020, 11:59:11 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
 
   Ana Sayfa   Yardım Oyunlar Ara Takvim Bağlantılar Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1
  Yazdır  
Gönderen Konu: Koronavirüs Cemaatle Namaz  (Okunma Sayısı 32 defa)
Abdulkadir
Yönetici Yardımcısı
*****
Offline Offline

Sülale: köy imamı
Mesaj Sayısı: 778


« : 17 Mart 2020, 18:11:02 »

Bugünden itibaren cuma dahil vakit namazlar tedbir amaçlı cemeatle camide kılınmayacak. Bunu ilim ehli hocalarımız karara bağlıyor. Hassas bir dönemden geçiyoruz lütfen fitneye sebebiyet verecek yorum ve konuşmalardan uzak duralım. Bu tedbiri hiç kimse nefsinden almıyor. Ayet ve hadislerden çıkarılan ictihatlar ve geçmişte buna benzer  uygulamalar var. Nahl 43; "Eğer bilmiyorsanız ilim ehline sorun" der Kur'an. Boş konuşmalardan ve yorumlardan  uzak duralım.

İçinde bulunduğumuz konularla ilgili çok şeyler söylenebilir dersler çıkarılabilinir. Acizane benim anladığım ve başta kendi nefsime çıkardığım bir nasihatte şudur ;

BİZLER EVLERİMİZDE AİLECEK KUR'AN'I KERİM'İ OKUMAYI VE TEFEKKÜRÜ ÇOK İHMAL ETTİK. SOSYAL YAŞANTIDAN VS. BİR TÜRLÜ ELİMİZE KUR'AN'I KERİM'İ ALIP ANLAYARAK VE DERİN DÜŞÜNEREK OKUMAYAMADIK. GELİNİZ BU DÖNEMİ FIRSATA ÇEVİRELİM AİLECEK OKUMALARIMIZI ARTTIRALIM. EFENDİMİZİN YAPTIĞI DUA VE TESBİHATLARI ÇOĞALTALIM. EVLERİMİZDE AİLECEK CEMEATLE NAMAZLARIMIZI KILALIM.

Bir Müslüman olarak Yüce Rabbimizin bizi muhatap alıp gönderdiği Kur'an'ı Kerim'i okumadan anlamaya ve yaşamaya çalışmadan bir hayat sürmeyi kabullenmeyelim! Nefsi emmaremiz ve şeytan bizi ne kadar Kur'an'ı Kerim'den ayırmaya çalışırsa çalışsın onlara fırsat vermeyelim. Geliniz vakit varken bu can bu tendeyken Allah'ın kitabını elimize alıp okumaya başlayalım. Mealiyle sure ezberlerimizi çoğaltmaya gayret gösterelim.
Logged
Abdulkadir
Yönetici Yardımcısı
*****
Offline Offline

Sülale: köy imamı
Mesaj Sayısı: 778


« Yanıtla #1 : 19 Mart 2020, 17:15:07 »

➡️ Takva ve ibadetler daha çok evde ortaya çıkar. Kişinin gaflet içinde olduğunun alametide evdeki durumuyla bağlantılıdır. Evlerimizde Kur'an'ı Kerim okur, zikreder, dua eder isek gaflet tozları tek tek silinir.

➡️ Dışarıda başkalarına ilim öğreten yardım eden kişi evini kendi çocuklarını ihmâl ederse yanlış yapmış olur. Kıyamet günü ilk önce ailemizden hesaba çekileceğiz sonra başkaları gelir.

➡️ Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimizin ev hayatına bir bakalım! Gece namazını, gözyaşlarını, duasını vs. Hz. Aişe Radiyallahu Anha annemiz haber veriyor. Biz böyle olabildik mi hiç?

📝 Evin babası, annesi ve çocuklar bir halka kuralım. Kur'an'ı seri okuyanlar ve yavaş okuyanların durumuna göre herkes belirli bir sayfa beraberce okuyalım. Sonrasında da tefsirden surelerin açıklamalarını okuyacağız. Ayet ayet yükselecek, her bir ilim ve tefekkür manevi dünyamıza fayda verecek ve ahiretimize en güzel yatırım olacak inşallah.

✍️ Evde cemeatle namaz kılalım. Seccade beraberliğinden sonra sofra beraberliğinde Rabbimizin verdiği nimetleri anarak Allah'a şükredelim.

🤲🤲🤲 Acaba kaçımızın Peygamberimizin günlük yaptığı zikir ve dualardan haberi var? Peki Rasûlullah en çok hangi duaları yapardı? Şimdi tam dua ezberleme, istiğfarı arttırma zamanı. Bu konuda yüzyıllardır en çok okunan ve Rasûlullah'ın günlük zikir ve dualarının en sahih şekilde aktaran İmam Nevevi'nin El Ezkar eseridir. Bu eseri iyi okuyup birçok duayı ezberlemek gerekir.

📌 Sosyal medyayı kullanmada aşırıya kaçmak her anlamda bizleri olumsuz etkileyen unsurlardandır. Buna bir zaman ara vermek ya da en asgariye indirmek menfeatimize olacaktır. Aynı haberleri dön dön yine izle, boş yorumlar ve görüntülerle beyni doldur bunun hiçbir faydası yok. İstifade ettiğimiz yazıları takip edip ihtiyacın dışına kaçmadan kullanmak gerekir. Birde evlerde madem internet nimeti var bunu hayra kullanarak alimlerin sohbetlerinden,
belgesel, araştırma vs. istifade edelim. Bazılarını da ailecek izleyelim. Dikkat etmemiz tek konu aşırıya kaçmamak.

➡️ Nefsin halleri nelerdir? İhlas ve ihsana nasıl ereriz? takva ve hidayet gibi kavramlar bize ne anlatır? Batına /iç dünyamıza yatırım yapmak daha derin okumalar ve tefekkürler gerçekleştirmemiz gerekir. Evimizde çoktandır okunmayı bekleyen eserler var. Kitaplarımızı dolaplık süsü olmaktan çıkarmalıyız. Bunlarında üzerimizde hakkı var. Bir alim bir tefsir, hadis, fıkıh eseri yazmaya ömrünü adıyorda bizlerde önümüze konmuş sofradan istifade edemiyoruz. Gerçekten yazık geçen ömrümüze zamanımıza. Ama her şeyden önce şu elimizdeki telefonları bırakıp biraz olsun uzaklaşmamız lazım.

(Abdulkerim Temizcan)
Logged
Sayfa: 1
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!