08 Nisan 2020, 13:03:33 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   Yardım Oyunlar Ara Takvim Bağlantılar Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1
  Yazdır  
Gönderen Konu: SOSYAL MEDYADA MAYREMİYET  (Okunma Sayısı 26 defa)
Abdulkadir
Yönetici Yardımcısı

Sülale: köy imamı

« : 23 Mart 2020, 12:54:22 »

Kardeşlerim Sosyal medyada mahremiyete dikkat edelim. Allah için uyarıyorum ;

1) Hasta olan yakınlarımızın hastanedeki fotoğraflarını PAYLAŞMAYALIM.
(Hasta mahremiyeti konusunda hassas olmalıyız. Hastane de tedavi görmekte olan kişi aciz bir halde üstü başı da musait olmayabilir. Böyle bir durumda paylaşmamızın da bir anlamı yok. Sadece yazıyla bilgi verip dua isteyebiliriz)

2) Aile içi çok özel olan bizde kalması gereken fotoğrafları PAYLAŞMAYALIM.
(Çünkü herkes senin gibi iyi niyetli olmaz. Unutma burası sosyal medya, her türlü insan var burada.)

3) Ölen bir kimsenin ölmüş haldeki fotoğrafını PAYLAŞMAYALIM.
(Bu durum hakikaten iyice raydan çıktığımızın bir göstergesi. Kişi vefat etmiş ibret ders almamız gerekirken kendi musadesi bile alınamayan kimsenin o fotoğrafını niye çeker paylaşırız ki?)

4) Sokakta caddede ve kalabalık bir ortamda selfi yapıyoruz. Bunu incelemeden PAYLAŞMAYALIM.
(Çünkü selfi çektiğimizde arkamızdan baylar bayanlar geçiyor. Bizim fotoğraf karemize onlarda giriyor. Bizde o fotoğrafı ana sayfamıza profil resmi yapıyoruz. Düşünsenize sizin eşinizin bir resmi başka birinin profil resminin fotoğraf karesinde gözüküyor. Buna razı olur muyuz? O zaman bize yapılmasını istemediğimiz şeyi başkasına yapmayalım. Böyle bir selfi çektiğimizde yapmamız gereken arkadan çıkan kişileri akıllı telefonun özelliklerini kullanarak silmek veya fotoğrafı küçültmektir.
Bu konuya düğün nişan programlarında orda bulunanların kendi rızaları dışında fotoğraflarını çekmekte dahildir.)

5) Yemek fotoğraflarını kesinlikle PAYLAŞMAYALIM.
(Eskiden büyüklerimiz bir ekmek bile alsalar onu göstermeden eve gitmeye çalışırlardı. Şimdi ise en güzel yemek görsellerini paylaşıyoruz. Buna gerek yok alan var alamayan var. Bize yakışmayan davranışlarda bulunmayalım.)

Kıymetli Kardeşlerim!

Doğruyu söyleyen kimse bazen sevilmez ve iticide gelebilir. Ama bilin ki gerçek dost sana yanlışını söyleyendir. Ben Allah için uyarıyorum gerisi size kalmış.

Beğeni uğruna ölçüsüzce hem dini hem örfümüze ters paylaştıklarımız bizi dünyada fenomen yapabilir ama kıyamet günü ne yapar? O bize beğeni yağdıranlar bizi kurtara bilir mi? Yoksa herkes birbirinden mi kaçar? Geliniz bunu bir düşünelim!

(Abdulkerim Temizcan)
Sayfa: 1
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!